Wspomnienie Pana Andrzej Góreckiego

Andrzej Górecki, zbiory OKSiT (link otworzy duże zdjęcie)

Odszedł od nas artysta, pedagog i kolega Andrzej Górecki, który swoje życie i działania związał z Wleniem. Kilka słów wspomnienia o tym wyjątkowym człowieku!

ANDRZEJ GÓRECKI - urodzony 07.09.1950 r.

Malował obrazy niemal od dzieciństwa i sprawiało mu to ogromną radość. Nie dostał się na wymarzone studia, gdyż uznano jego prace za zbyt amatorskie, choć doceniono go za kolorystykę.
Postanowił więc połączyć pasję z pracą i tak w 1983 r. został instruktorem plastykiem w domu kultury we Wleniu. Zajmował się także pracą z dziećmi, organizował wystawy plastyczne i fotograficzne w Galerii OKSiT. Był uczestnikiem kilkunastu plenerów malarskich. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju, między innymi w I Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej 1974 – Szczecin ; III Triennale – Wrocław 80 /Muzeum Etnograficzne/ zorganizowanych przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie, Wojewódzkich Przeglądach Sztuki – Jelenia Góra, Wrocław.
W latach 80 i 90-tych zdobywał nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych „Ziemia Jeleniogórska w sztuce”.
Traktował malarstwo jako hobby, malował dla przyjemności, więc tylko wtedy gdy miał na to czas.
Zaczął malować sporo wspomnień z podróży, z Włoch, Irlandii z Paryża. Wszystko po to by przygotować swoją wystawę indywidualną. Przede wszystkim był realistą, zafascynowanym impresjonizmem. Jak sam mówił: ”Moje obrazy czasem przypominają fotografie, maluję bowiem takie chwile, które chciałbym uwiecznić na płótnie”.
Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą (USA, Niemcy, Irlandia, Norwegia). Jedno z dzieł Andrzej Góreckiego można podziwiać w holu w Domu Kultury we Wleniu.

Źródło: OKSiT Wleń

Opublikowano: 03 marca 2020 20:53

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 416

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu ul. Chopina 2 59-610 Wleń, tel. sekretariat 757136268, tel. biblioteka 757136887, oksit.wlen@gmail.com, dyrektor.oksit@gmail.com, biblioteka@wlen.pl, REGON: 230926446, NIP: 616-11-62-946, Bank Spółdzielczy Oddział Wleń: 56838410190000058920000001

Realizacja: IDcom.pl

Godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.