Narodowe Czytanie 2020, czyli „Balladyna” na rynku we Wleniu

 (link otworzy duże zdjęcie)

Już 3 września rynkiem we Wleniu zawładnie wielka literatura. Stanie się to za sprawą dziewiątej już edycji Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji promującej polską kulturę, organizowanej pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Bohaterem tegorocznego Czytania będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

"Balladyna" jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo i rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych twórców scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wszystkich, którzy zechcą spotkać się z "Balladyną" w nietypowych okolicznościach, zapraszamy na wleński rynek w czwartek, 3 września 2020 r., o godzinie 12.00. Fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego w świątecznej oprawie czytać będą wspólnie reprezentanci władz Wlenia, młodzież z miejscowej szkoły oraz przedstawiciele świata kultury.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krzysztof Rogacewicz – aktor Teatru Maska, który wcieli się w postać Kirkora. Jako Pustelnik przemówi Artur Zych - Burmistrz Miasta i Gminy Wleń. W roli Wdowy wystąpi Zofia Bielat – wleńska radna i szefowa miejscowej biblioteki publicznej. Głosu Skierce użyczy Daniel Antosik - dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu Aliną będzie Kornelia Pożoga, a Balladyną - Klaudia Owoc (uczennice klasy VII A szkoły podstawowej w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu.

Gorąco zapraszamy do wspólnego czytania słynnego dzieła Juliusza Słowackiego!

W przypadku złych warunków atmosferycznych spotkanie z wielką literaturą w niecodziennej postaci przeniesione zostanie do sali widowiskowej Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu.
Uwaga! Ze względu na stan epidemii COVID-19 uczestników wydarzenia obowiązują obostrzenia sanitarne określone regulaminami udostępnionymi na oksit.wlen.pl oraz w miejscu imprezy.

Opublikowano: 01 września 2020 09:39

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 106

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu ul. Chopina 2 59-610 Wleń, tel. sekretariat 75/7136268, tel. biblioteka 75/7136887, e-mail: oksit@wlen.pl, biblioteka@wlen.pl, REGON: 230926446, NIP: 616-11-62-946, Bank Spółdzielczy Oddział Wleń: 56838410190000058920000001

Realizacja: IDcom.pl

Godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.